Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Kamienice secesyjne

root@npc.pl / 15 maja 2006

Kamienice pochodzą z początku XX wieku i stanowią przykład budownictwa w stylu secesji. Usytuowane w centrum miasta, przy rynku głównym stanowią jego ozdobę. Wyróżnić wśród nich należy przede wszystkim trzykondygnacyjny budynek mieszkalny mieszczący się przy ul. Stary Rynek 6, którego elewacja zasługuje na szczególną uwagę. W zwieńczeniu nad gzymsem góruje naga półpostać kobieca podtrzymująca rozwartymi ramionami dekorację roślinną.

Następny - dwukondygnacyjny budynek z mieszkalnym poddaszem mieszczący się przy ul. 1-go Maja 7, aktualnie wyremontowany jest prawdziwą ozdobą miasta. Posiada on fasadę z niesymetrycznie ustawionymi ryzalitami o falistych zwieńczeniach z dekoracją roślinną i muszlą. Nad oknami parteru znajdują się dekoracja roślinna, zaś nad oknami piętra wstęgi z kwiatami. W bocznej elewacji znajduje się analogiczna dekoracja nad oknami i szczyt o falistym wykroju z girlandami.
Trzykondygnacyjny budynek z mieszkalnym poddaszem mieszczący się przy ul. Żeromskiego 4 wybudowany został na przełomie 1900-1905 roku. Wyróżniający się spośród reszty budynków rozczłonkowanymi pseudoryzalitami zwieńczonymi wysokimi trójkątnymi szczytami, w których znajdują się głowy kobiece. W elewacji występuje dekoracja roślinna z gęstych kwiatów.

Apteka przy Starym Rynku
Jest to budynek dwukondygnacyjny o dachu mansardowym. Szczyci się tym, iż mieściła się w nim pierwsza w Mławie apteka założona na podstawie przywileju króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I w 1800r. W 1805r. budynek nabył aptekarz Karol Jastrzębiec-Borowski. Był własnością tej rodziny do 1883r. Aktualnie budynek za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków ulega przebudowie. Zachowana ma zostać zewnętrzna forma architektoniczna, zmianie mają ulec jedynie wewnętrzne ściany.

Obrazki galerii: