Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

100 lat MKS-u „Mławianka” Mława

Krzysztof Napierski / 16 listopada 2022

W roku 2023 na piłkarskich boiskach pojawiła się „Mławianka”, która w kolejnej dekadzie uzyskała status klubu sportowego. W latach 1945-1957, po krótkim okresie aktywności zespołu występującego pod przedwojenną nazwą, promocją piłki nożnej i innych dyscyplin sportu zajmowały się powstające w tym czasie kluby i koła sportowe, począwszy od „OMTUR”, poprzez „Kolejarza”, „Orła”, „Tęczę”, „Związkowca”, „Budowlanych”, „Spartę” i „Gwardię”. W latach 1957-1997 klubem wiodącym w mieście była „Mławianka”. W okresie od 1997 do 2010 roku piłkarze występowali pod nazwą Miejski Klub Sportowy Mława, aby powrócić do historycznej nazwy.

Awans do II ligi tenisistek stołowych w roku 1987 oraz piłkarzy w roku 2004, a także udział drużyny MKS „Mławianka” w rywalizacji o Puchar Polski w roku 1994, uwieńczony meczem z „Lechem” Poznań w 1/16 tych rozgrywek, to największe sukcesy w historii mławskiego klubu.

W Akademii Piłkarskiej MKS „Mławianka” Mława w wielu grupach wiekowych walory tej dyscypliny poznają oraz sportowe umiejętności doskonalą w każdym sezonie setki dzieci i młodzieży. W liczącej sto lat historii klub zainspirował do udziału w życiu sportowym tysiące mieszkańców Mławy i okolic, tworząc im warunki do wszechstronnego rozwoju.

W 2023 roku z inicjatywy samorządu miejskiego i przy współpracy lokalnych instytucji Mława świętuje jubileusz 100 rocznicy powstania klubu.

Janusz Grochowski

il.: MKS „Mławianka” Mława