1256 kilometrów rowerem z Viernheim do Mławy z przesłaniem pokoju dla Ukrainy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

1256 kilometrów rowerem z Viernheim do Mławy z przesłaniem pokoju dla Ukrainy

Krzysztof Napierski / 09 sierpnia 2022

Nie lada wyczynu dokonał Stephan Schneider z niemieckiego Viernheim – „najmłodszego” miasta partnerskiego Mławy. W sobotę 6 sierpnia 2022 r. przyjechał do nas rowerem, pokonawszy w ciągu 12 dni dzielący oba miasta dystans 1256 kilometrów! W poniedziałek spotkał się z przybyłymi do Mławy po pomoc humanitarną gośćmi z Ukrainy.

– Jestem wdzięczny, że mogę tu być [...], żeby przywieźć Wam pozdrowienia, nadzieję i wolność – powiedział, kierując swoje pozdrowienia do mieszkańców Mławy, nasz przyjaciel z Viernheim (nagranie filmowe ze spotkaniem Stephana Schneidera na trasie oraz fragmentami z dojazdu do Mławy jest dostępne na profilu facebookowym Miasto Mława). Nasz gość przybył akurat w czasie premierowego meczu MKS Mławianki Mława w trzeciej lidze, w związku z czym miał możliwość obejrzenia fragmentów spotkania, po czym skierował się na finisz swojej trasy – czyli pod mławski ratusz – gdzie zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Jego wizyta rowerem w Mławie jest elementem większego projektu, który nasz gość zaczął realizować jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 – jak nam bowiem zdradził, przed przejściem na emeryturę chce w ten sposób odwiedzić wszystkie europejskie miasta partnerskie Viernheim. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

Po jednym dniu przeznaczonym na odpoczynek oraz odwiedzenie mieszkających w okolicy bliskich, w poniedziałek 8 sierpnia Stephan Schneider spotkał się w mławskim ratuszu z przedstawicielami władz miasta – z burmistrzami Sławomirem Kowalewskim i Szymonem Zejerem, skarbnik Justyną Lewandowską i sekretarz Magdaleną Cecelską na czele – oraz przebywającymi akurat w Mławie gośćmi z Ukrainy: Mikołajem Szpakowskim z Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie, znanym w Ukrainie piosenkarzem i gitarzystą Igorem Grohotskym oraz żołnierzem Michaiłem Banderą, którzy przyjechali tutaj, aby odebrać transport pomocy humanitarnej dla żołnierzy na linię frontu.

Podczas tego bardzo aktywnego i poruszającego dnia nasi goście z Niemiec i Ukrainy spotkali się z uchodźcami wojennymi przebywającymi w Mławskiej Hali Sportowej oraz odwiedzili Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych przy ul. Lelewela. Burmistrz Sławomir Kowalewski szczegółowo opisał Stephanowi Schneiderowi zakres pomocy, jakiej Miasto Mława jako samorząd oraz indywidualni mieszkańcy udzielają Ukraińcom. Wskazał także, na jakie cele została wykorzystana pomoc finansowa przekazana wcześniej przez Viernheim. Podczas późniejszego, kolejnego spotkania w ratuszu, dyskutowano o możliwościach i zakresie dalszej współpracy między oboma miastami partnerskimi.

Dziękujemy Stephanowi Schneiderowi za wspaniałą niespodziankę, jaką nam sprawił swoją wizytą, i gratulujemy wyczynu, którego dokonał. Pozdrawiamy wszystkich naszych przyjaciół w Viernheim!

Krzysztof Napierski

fot.: Urszula Adamczyk, Krzysztof Napierski, Stephan Schneider