1,5% z PIT-OP. Informacja dla emerytów i rencistów | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

1,5% z PIT-OP. Informacja dla emerytów i rencistów

Agnieszka Puzio-Dębska / 20 lutego 2023

Od 2023 roku mamy 1,5%!

W 2023 r. podatnicy przekazują 1,5% zamiast 1%. Ta zmiana związana jest z podatkową rewolucją, która miała miejsce na początku 2022 r. Jednak mimo większej kwoty "procenta" organizacje obawiają się, że nie uda im się zebrać tyle, co w ubiegłych latach i sukces alokacji wyhamuje. Dlatego tym bardziej ważna jest wasza pamięć i aktywność! Wspierajcie OPP i nie zapominajcie o 1,5%.

Do czego i komu służy PIT-OP

Dzięki PIT-OP emeryci i renciści (osoby rozliczane przez organy rentowe) mogą w prosty sposób przekazywać 1,5%. Nie muszą wyliczać, jaką kwotę stanowi ich 1,5%. Wystarczy, że w PIT-OP wskażą organizację pożytku – podadzą jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1,5% wyglądają w PIT-OP podobnie jak rubryki procentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji. PIT-OP można wysłać w formie elektronicznej, ale prawdopodobnie dla większości uprawnionych najprościej będzie go wypełnić ręcznie i wysłać tradycyjnie – pocztą.

PIT-OP pojawił się w marcu 2017 r. i można było z niego korzystać przy rozliczaniu podatków (i przekazywaniu 1%) za 2016 r. Pomimo zmian w sposobie komunikowania się z urzędem skarbowym i stopniowego przechodzenia na rozliczenia przez internet (usługa Twój e-PIT), PIT-OP może być wykorzystywany przez emerytów i rencistów tak samo jak w latach ubiegłych - analogowo.

Do momentu pojawienia się PIT-OP korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym (wypełniania "całego" PIT-a). Specjalny formularz, który służy wyłącznie do wskazywania organizacji pożytku miał maksymalnie ułatwić tej grupie przekazywanie jednego procenta - od 2023 roku 1,5%.

plakat