Jazz w Mławie? Z sukcesem! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jazz w Mławie? Z sukcesem!

Magdalena Grzywacz / 21 października 2019

Utwór „Love letters” rozpoczął koncerty pierwszego i drugiego dnia Victor Young Jazz Festival Mława ’19. – Być może właśnie ten utwór stanie się hymnem naszego festiwalu? – w piątek 18 października zastanawiał się ze sceny Kuba Stankiewicz, muzyk i dyrektor artystyczny wydarzenia. A Burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiedział, że jazzowe spotkania postaramy się kontynuować.

Dwudniowy festiwal ściągnął do kina Kosmos miłośników jazzu z Mławy i z całej Polski. W czwartek na scenie pojawił się Zbigniew Namysłowski, który wraz ze swoim kwintetem przypomniał legendarne kompozycje Younga. Muzyka stała się rozmową – czasami burzliwą – prowadzoną na scenie między saksofonem a puzonem, którym towarzyszyły fortepian Kuby Stankiewcza, kontrabas Andrzeja Święsa i perkusja, za którą usiadł Marcin Jahr. O saksofoniście i puzoniście lider grupy powiedział: „Na rurach Namysłowscy – Zbigniew oraz Jacek” – i wszystko stało się jasne. Interpretacje Namysłowskich  były żywiołowo przyjmowane przez publiczność. Kończący muzyczne spotkanie dnia utwór „When I fall in love” (rozsławiony przez Nat King Cola) był nucony w kuluarach i „siedział” w głowach słuchaczy jeszcze wiele godzin.  Niewielu wiedziało wcześniej, że kompozycję tę stworzył wychowywany w Mławie przez dziadków Young.

Podobny wątek pojawił się podczas panelu dyskusyjnego „Victor Young: z Mławy do Hollywood” rozpoczynającego tegoroczny festiwal. – Przygotowując się do tego wydarzenia przejrzałem swoją płytotekę pod kątem kompozycji Younga. Tylko na czterech płytach Milesa Davisa znalazłem utwór „Stella by starlight” Victora Younga – powiedział Andrzej Dusiński, mławianin, miłośnik jazzu. I przyznał, że Younga grali także inni, kultowi wykonawcy, jednak jako słuchacz nie zwracał dotychczas uwagi na kompozytorów. Panel – świetnie prowadzony przez dziennikarza muzycznego Adama Domagałę – był okazją do dyskusji ludzi rożnych dyscyplin. Obok muzyków – Zbigniewa Namysłowskiego i Kuby Stankiewicza – na scenie pojawili się Mariusz Brymora – były Konsul RP w Los Angeles, który odnalazł siostrzenicę Victora Younga i zaaranżował jej spotkanie z Kubą Stankiewiczem; prof. Leszek Zygner – historyk i regionalista, który przedstawił tło dla wydarzeń związanych z emigracją Youngów do Ameryki i mówił o mławskim wątku w historii kompozytora oraz Miro Kępiński – kompozytor muzyki filmowej, który pochodzi z Mławy, ale odnosi już znaczące sukcesy za oceanem.

Drugi dzień festiwalu należał do Kuby Stankiewicza i jego trio. Wspólnie z Sebastianem Frankiewiczem (perkusja) i Wojciechem Pulcynem (kontrabas) przedstawił nastrojowe interpretacje utworów Victora Younga. Fortepian uwodził słuchaczy. Kuba Stankiewicz sięgnął po klasykę gatunku. Publiczność usłyszała główne tematy filmów „Love letters”, Summer love”, „Everything I do”, „Johnny Guitar”, czy – ulubiony utwór siostrzenicy Younga – „Alone at last”. Trio bisowało m.in. świątecznym szlagierem „It’s Christmas time again” i zakończyło koncert nagrodzone przez publiczność długą owacją na stojąco.

Burmistrz Sławomir Kowalewski, który zorganizował festiwal wspólnie z fundacją For Art, na zakończenie dwudniowego święta jazzu przyznał, że wiele osób zadaje mu pytanie, czy można liczyć na kolejne odsłony Victor Young Jazz Festival Mława. Kuba Stankiewicz zapytany o to, co myśli o następnych edycjach tego przedsięwzięcia powiedział: „Myślę, że Victor Young tam u góry jest szczęśliwy. Tak, będziemy to robić”. Można więc przyjąć, że Victor Young Jazz Festival Mława stanie się stałą pozycją w kalendarzu najważniejszych wydarzeń miejskich. Już dziś zapraszamy na jego drugą edycję jesienią 2020 roku.

Organizatorzy – Burmistrz Miasta Mława i Fundacja For Art – dziękują sponsorom Victor Young Jazz festiwal Mława, SUEZ Polska oraz Atende Software, a także Samorządowi Województwa Mazowieckiego, który wsparł i współorganizował to wydarzenia.

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do pani dyrektor i pracowników Miejskiego Domu Kultury w Mławie.

Za koordynację działań związanych z Victor Young Jazz Festival Mława odpowiadał Wydział Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława.

Magdalena Grzywacz/KSM