Mural już cieszy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mural już cieszy

Magdalena Grzywacz / 01 lipca 2021

Na ścianie budynku gospodarczego w parku miejskim powstał mural o łącznej długości 22 i wysokości ponad 3 metrów zatytułowany "Miasto dla ludzi". Ufundowana przez firmę Suez Woda wielkoformatowa praca jest prezentem dla miasta z okazji 5-lecia partnerstwa. Dokładnie 2 lata temu – 1 lipca 2019 roku – oddana została do użytku oczyszczalnia ścieków, zbudowana w formule PPP.

Od piątku 25 czerwca br. przy malowaniu murala pracowali trzej artyści: Adam Walas, Łukasz Prokop i Adrian Lewandowski. W sobotę dołączyli do nich mieszkańcy Mławy – członkowie Klubu Sportowego Marlin Mława z trenerami i rodzicami, a także osoby,które zapisały się na warsztaty muralowe prowadzone przez artystów. Prace warsztatowe trwały jeszcze w niedzielę. Dwie ściany budynków sprawnie zostały pokryte rysunkami według projektu Adama Walasa. Kolejne dni artyści wykorzystali na nadanie muralowi komiksowej formy, konturowanie namalowanych postaci i drzew.

Na uroczyste podsumowanie projektu w środę 30 czerwca br. przyjechali do Mławy przedstawiciele Suez Woda z Paryża: Emmanuel Madelin i Benoit Samanos. Polską filię spółki reprezentowali m.in. Prezes Tomasz Strzelecki i członek zarządu Piotr Czarkowski. Przedstawicielami miasta byli burmistrz Sławomir Kowalewski, jego zastępca Szymon Zejer, skarbnik- Justyna Aptewicz i sekretarz- Magdalena Cecelska. Natomiast Radę miasta reprezentowali przewodniczący Lech Prejs i jego zastępca Arkadiusz Dłubisz. Przybyli także przedstawiciele różnych instytucji z Mławy i regionu. Dla gości artyści przygotowali wyjątkową niespodziankę – dokończenie murala, domalowanie ostatnich kresek i dosprayowanie konturów. Po krótkim szkoleniu chętni (a tych nie brakowało) podchodzili do muru z pędzlami i puszkami farby. Ostateczny efekt wszystkich zachwycił – gotowy mural zdobi park i już cieszy mieszkańców.

Przypomnijmy – współpraca Miasta Mława i firmy SUEZ rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to została podpisana między stronami umowa dotycząca realizacji oczyszczalni ścieków w formule PPP. Dotychczas funkcjonujący obiekt wymagał pilnej interwencji, jednak przestarzała technologia i zbyt mała sprawność starej oczyszczalni nie kwalifikowały jej do przebudowy. Burmistrz Sławomir Kowalewski zaproponował Radzie Miasta Mława poprzedniej kadencji rozwiązanie w postaci budowy oczyszczalni w partnerstwie publiczno-prywatnym. Rada przychyliła się do tego pomysłu i służby ratusza rozpoczęły procedurę wyłaniania partnera przedsięwzięcia. Ostatecznie podpisaliśmy z firmą SUEZ najdłuższą w skali kraju umowę w formulę PPP na realizację zadania w sektorze wodnym. Zarówno umowa jak i współpraca między stronami jest uznawana za wzorcową. Zyskała uznanie i jest polecana innym samorządom także przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

1 lipca 2019 roku otworzyliśmy nowoczesną oczyszczalnię ścieków, która świetnie działa i zaspakaja potrzeby miasta, a SUEZ jest obecny w Mławie nie tylko w sferze ekologii, ale także kultury, integracji i sztuki. Od pięciu lat współfinansuje akcje prospołeczne (mławskie Mławskie Champs Elysees, ogólnopolską konferencję „Razem dla środowiska", mural związany z kampania Burmistrza Miasta Mława "Miasto dla ludzi"); od trzech jest jednym z mecenasów Victor Young Jazz Festiwal Mława (kolejna edycja już we wrześniu!).

Z okazji 5. rocznicy współpracy życzymy Suezowi dalszego rozwoju, realizacji dobrych inwestycji i świetnych wyników, a wspólnie - miastu i firmie - życzymy kolejnych pięknych jubileuszy i wciąż doskonale funkcjonującej oczyszczalni ścieków.

Magdalena Grzywacz/RP UMM