Na co idą moje pieniądze. Skorzystaj z kalkulatora już teraz! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Na co idą moje pieniądze. Skorzystaj z kalkulatora już teraz!

Krzysztof Napierski / 17 stycznia 2023

Mławianie są zainteresowani, na co idą ich pieniądze. Chcą wiedzieć, jaka część ich podatków jest co roku przeznaczana m.in. na oświatę, pomoc społeczną czy inwestycje. A dowiadują się tego z funkcjonującej już od ponad roku mławskiej mutacji strony „Na co idą moje pieniądze”. Od 29 grudnia 2021 r., gdy opublikowano na niej pierwszą prezentację budżetu Mławy, stronę odwiedziło ok. 3000 użytkowników.

Uchwała budżetowa jest najważniejszym i strategicznym dokumentem miasta. W ciągu roku dokonuje się w niej wielu zmian, które są przyjmowane na sesjach Rady Miasta Mława. Korzystając z platformy „Na co idą moje pieniądze”, przedstawiamy w transparentny sposób szczegóły dotyczące budżetu Mławy: dochodów, ich źródeł oraz wydatków i planów inwestycyjnych. Dane aktualizujemy na bieżąco. Mieszkańcy mogą się dzięki nim dowiedzieć, ile ich pieniędzy i na jakie działania jest przeznaczanych.

Interesującą funkcją dostępną na stronie jest kalkulator, za pomocą którego – ustawiając kwotę naszych miesięcznych zarobków – możemy sprawdzić, jaka ich część trafia co miesiąc do budżetu miasta w postaci podatków, a jakie z kolei części tych ostatnich są przeznaczane na zadania związane z oświatą i wychowaniem, transportem i łącznością, gospodarką komunalną i ochroną środowiska, kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego, rodziną, pomocą społeczną, administracją publiczną, kulturą fizyczną, gospodarką mieszkaniową oraz innymi działami budżetowymi. Kalkulator wylicza kwotę podatku PIT dla skali podatkowej z uwzględnieniem dwóch progów podatkowych (17% i 32% w zależności od wpisanego wynagrodzenia brutto). W ramach kalkulatora uwzględniono ulgę dla pracowników, ulgę dla młodych oraz ulgę dla emerytów. Algorytm nie uwzględnia natomiast innych szczególnych sytuacji, tj. ulgi 4+ czy ulgi na powrót.

– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy wiedzieli, na co i w jakiej wysokości są przeznaczane ich podatki. Zachęcamy do odwiedzania strony! – mówi Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Strona „Na co idą moje pieniądze” znajduje się TUTAJ.

KN / KSM