Oni pojadą na igrzyska do Paryża. To efekt współpracy partnerskiej między miastami | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Oni pojadą na igrzyska do Paryża. To efekt współpracy partnerskiej między miastami

Krzysztof Napierski / 02 listopada 2023

Dziesięcioro uczniów szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Mława, pojedzie latem 2024 roku na letnie igrzyska olimpijskie do Paryża. Taką niepowtarzalną szansę międzynarodowej integracji daje im współpraca Mławy z jej miastami partnerskimi w Europie.

Miasto Mława przystąpiło do międzynarodowego projektu spotkania młodzieży podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Inicjatorem projektu jest miasto partnerskie Mławy – niemieckie Viernheim. W ramach przedsięwzięcia w stolicy Francji spotkają się młodzi przedstawiciele miast partnerskich Viernheim. Do udziału w projekcie zaprosiło ono: Mławę, Franconville (Francja), Haldensleben (Niemcy), Potters Bar (Wielka Brytania) i Rovigo (Włochy).

O projekcie w styczniu tego roku rozmawiał w Viernheim z władzami miasta i Stephanem Schneiderem burmistrz Sławomir Kowalewski. W ciągu kolejnych miesięcy wzajemnych kontaktów ustalono, że grupa z Mławy, która będzie uczestniczyła w wyjeździe na igrzyska, będzie się składała z 10 przedstawicieli młodzieży – chłopców i dziewcząt klas VII i VIII szkół podstawowych, interesujących się sportem i porozumiewających się w języku angielskim – oraz dwojga opiekunów.

Skład delegacji młodzieżowej został ustalony w ramach dwuetapowego konkursu. Pierwszy etap miał charakter międzyszkolny, natomiast drugi – który odbył się we wtorek 31 października w Miejskim Domu Kultury w Mławie – polegał na przesłuchaniach uczestników, którzy w poprzednim okazali się najlepsi. Przedstawiciele poszczególnych szkół prezentowali się przed czteroosobowym jury w składzie: Szymon Zejer – Zastępca Burmistrza Miasta Mława, Krzysztof Butryn – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie, Magdalena Grzywacz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława oraz Krzysztof Napierski – podinspektor w tymże wydziale. Młodzież musiała się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego i komunikatywnością, a także jak najlepiej uzasadnić chęć wyjazdu na igrzyska olimpijskie.

Jurorzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności uczestników konkursu. Ostatecznie największe liczby punktów uzyskali i do udziału w projekcie zostali zaproszeni:

 • Martyna Dworznicka – SP nr 3;
 • Łucja Ratyńska – SP nr 3;
 • Oliwia Agaszewska – SP nr 6;
 • Julian Humięcki – SP nr 7;
 • Kacper Koziatek – SP nr 7;
 • Kaja Sadłos – SP nr 3;
 • Ksawery Beniuk – SP nr 4;
 • Maja Żochowska – SP nr 6;
 • Aleksandra Feliś – SP nr 4;
 • Oskar Wodziński – SP nr 7.

Ponadto wpisano na listę rezerwową:

 • Szymona Krystkiewicza – SP nr 6;
 • Gabriela Welenca – SP nr 1.

Wyjazd na spotkanie młodzieży europejskich miast partnerskich Viernheim zaplanowano na okres od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. Uczestnicy będą zakwaterowani we francuskim Franconville, położonym w niedalekiej odległości od Paryża, a co za tym idzie stanowiącym doskonałą bazę wypadową na igrzyska olimpijskie. Na tych ostatnich młodzież będzie miała okazję obserwować zmagania najlepszych na świecie sportowców różnych dyscyplin sportowych: tenisa, siatkówki plażowej, siatkówki, rugby, waterpolo, hokeja, piłki nożnej i badmintona.

Projekt jest kolejnym przykładem efektywnej współpracy Mławy z miastami partnerskimi. Dla biorącej w nim udział młodzieży będzie szansą nie tylko poznania rówieśników z różnych europejskich krajów oraz bycia świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, ale także wszechstronnego rozwoju oraz kontynuowania i intensyfikowania współpracy międzynarodowej zapoczątkowanej wcześniej przez dorosłych przedstawicieli Miasta Mława.

Krzysztof Napierski / KSM

fot.: Urszula Adamczyk