Pocztówkowe szaleństwo w „13” | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Pocztówkowe szaleństwo w „13”

Krzysztof Napierski / 18 czerwca 2019

Karta pocztowa w galerii gości bardzo rzadko i dlatego z wielką przyjemnością zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Piękno Polski i świata na pocztówkach ze zbiorów Krystyny Milczarek”, w piątek 21 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 w siedzibie Galerii „13” w Centrum Medycznym w Mławie przy ul. Żwirki 26.

Z bardzo bogatego zbioru Pani Krystyny liczącego ponad 3000 pocztówek prezentujemy 500, podzielonych na kilka bloków tematycznych, między innymi z polskich gór, znad morza, Warmii i Mazur, małych i dużych miast, urokliwych uzdrowisk czy też tych związanych z architekturą sakralną, zamkami, pałacami oraz z szeroką pojętą przyrodą i krajobrazami. Znajdą się wśród nich i te zagraniczne ze wszystkich kontynentów świata, o różnej tematyce, które możemy oglądać w gablotach na półpiętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Mławie.

Krystyna Milczarek jest z zawodu nauczycielką. Przez wiele lat mieszkała w Żyrardowie, obecnie od 19 lat mieszka w Przasnyszu. Jej życiowymi pasjami są pisanie wierszy i kolekcjonowanie od lat 70. kart pocztowych. Przez ostatnie ponad 20 lat jeździła do sanatorium i na wycieczki, gdzie mogła poznać uroki danej miejscowości lub regionu. Jest dumna, że mogła zwiedzić tyle pięknych miejsc w całej Polsce. Najbardziej lubi pocztówki przyrodnicze, pokazujące polską florę i faunę oraz mazowiecką architekturę i krajobrazy. Nie stroni także od zbierania pocztówek z różnych polskich świąt (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc itp.). Oprócz kupowania kart, wymienia się ze znajomymi lub otrzymuje je od nich pocztą, z różnych miejsc, np. z wakacyjnych wojaży. Jej zbiory były pokazywane w Przasnyszu, Mławie i na północnym Mazowszu.

W pierwszej części wernisażu będzie można więcej dowiedzieć się o niej i jej pasjach. W drugiej zaś posłuchać koncertu muzyki i poezji w wykonaniu zespołu Jacka Mianowskiego oraz najciekawszych wierszy autorstwa Pani Krystyny recytowanych przez nią i jej przyjaciół z Przasnysza. Nie zabraknie także konkursów, słodkiego poczęstunku i lampki szampana.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia przychodni do 20 lipca br.

Zapraszam serdecznie miłośników pocztówek i poezji. Tu warto się pokazać.

Janusz Dębski - opiekun Galerii „13”