Powiatowe Święto Nauki w tym roku z Grzepskim | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Powiatowe Święto Nauki w tym roku z Grzepskim

Krzysztof Napierski / 05 czerwca 2024

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie już po raz siódmy było gospodarzem Powiatowego Święta Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego. Tym razem odbywało się ono pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim”. Nie bez przyczyny!

W 2024 roku przypada 500. rocznica urodzin wybitnego XVI-wiecznego humanisty pochodzącego z pobliskiego Grzebska. W związku z tym w Mławie i na Mazowszu obchodzimy obecnie Rok Stanisława Grzebskiego. O jego życiu i dokonaniach uczniowie „Ogólniaka” i przybyli goście dowiedzieli się w środę 5 czerwca bardzo dużo – wszak bohater święta dosłownie i w przenośni był człowiekiem renesansu: wszechstronnie wykształconym matematykiem i filologiem, znawcą języków greckiego, łacińskiego i hebrajskiego oraz kultury antycznej. Najbardziej jednak znany jest jako autor pierwszego polskojęzycznego podręcznika geometrii.

Na VII Powiatowym Święcie Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego powitał swoich uczniów i gości Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego Marek Kiełbiński. Nie zabrakło również wielu znakomitych gości honorowych – m.in. Zastępcy Burmistrza Miasta Mława Marcina Burchackiego, Wicestarosty Mławskiego Tomasza Roberta Chodubskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrada Wojnarowskiego i stryjecznej wnuczki prof. Tadeusza Korzybskiego – Blanki Wyszyńskej-Walczak.

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród młodym uczestnikom konkursów organizowanych z okazji święta („Geometria w obiektywie”, „Widziane w Mławie”, „Matematyka z Grzepskim”, „Patron Roku 2024 – Stanisław Grzepski”, „Fontanna Herona”, „Maszyna Goldberga”) uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do odwiedzania stanowisk, gdzie gospodarze prezentowali ciekawe eksperymenty naukowe, oraz do udziału w interesujących grach w salach lekcyjnych. W ten sposób mogli się przekonać, jak bardzo nauka może być ciekawa i jak wiele dawać radości.

Organizatorami VII Powiatowego Święta Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego były I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie i Towarzystwo Miłośników Tekli Bądarzewskiej z siedzibą w Mławie. Wydarzenie swoim patronatem objęli Burmistrz Miasta Mława, Starosta Mławski, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Mazowiecki Kurator Oświaty.

Krzysztof Napierski / WP