„Przyjaciele moich przyjaciół są moimi przyjaciółmi”. Umowa partnerska z Franconville podpisana! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

„Przyjaciele moich przyjaciół są moimi przyjaciółmi”. Umowa partnerska z Franconville podpisana!

Krzysztof Napierski / 02 maja 2023

Mława ma nowe miasto partnerskie. W niedzielę 30 kwietnia 2023 r. w niemieckim Viernheim Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer i Mer Miasta Franconville Xavier Melki podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Było to wydarzenie niezwykle podniosłe i wzruszające, a uczestniczyli w nim przedstawiciele pięciu miast partnerskich Viernheim – z Europy i Afryki.

– We Francji jest takie powiedzenie: „Przyjaciele moich przyjaciół są moimi przyjaciółmi”. Linia geograficzna utworzona przez gminy, z którymi jesteśmy dziś partnerami, a także kraje i miasta reprezentowane tutaj, jest ilustracją Europy Pokoju, jak zamierzali ojcowie założyciele – mówił w swoim wystąpieniu Mer Miasta Franconville Xavier Melki. Opowiedział o początkach relacji swojego miasta z Mławą – początkach trudnych, bo związanych z wybuchem 24 lutego 2022 r. wojny w Ukrainie i pomocą humanitarną udzielaną Ukraińcom przez mieszkańców Franconville za pośrednictwem Mławy. Z tą ostatnią Franconville nawiązało kontakt dzięki wcześniejszemu partnerstwu obu miast z niemieckim Viernheim, które 30 kwietnia 2023 r. było gospodarzem ceremonii z udziałem miast partnerskich. – I teraz zależy od nas, drogi Szymonie, drodzy przyjaciele z Mławy, aby wprowadzić w życie to nowe partnerstwo na bazie tematów i wartości zawartych w umowie o partnerstwie, którą właśnie podpisujemy. Czy to będzie turystyka, sport, edukacja, kultura, współpraca między naszymi administracjami, stowarzyszeniami i przedsiębiorstwami – teraz mamy obowiązek zrobić wszystko, co może zbliżyć do siebie naszych mieszkańców. W imieniu miasta Franconville cieszymy się i jesteśmy dumni z nawiązania nowego partnerstwa. Niech żyje partnerstwo między naszymi miastami, niech żyje pokój i niech żyje Europa! – podsumował Xavier Melki.

Do poruszających początków przyjaźni Mławy z Franconville nawiązał także Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer. – Podczas pierwszej z wizyt przedstawicieli Franconville w naszym mieście – na przełomie maja i czerwca 2022 r. – pan mer Xavier Melki wyraził wolę sformalizowania współpracy pomiędzy naszymi miastami. Radni obu miast podjęli więc stosowne uchwały w tym zakresie, a dziś, już za chwilę, podpiszemy z panem merem umowę partnerstwa. To początek efektywnej i – mam nadzieję – satysfakcjonującej współpracy między Mławą a Franconville – zwracał się do obecnych Szymon Zejer. Podkreślił, że podpisywana umowa wpisuje się w ideę wspólnej Europy oraz podziękował mieszkańcom Franconville za przyjaźń, życzliwość i otwarte serca. – Rozpoczynamy nowy etap w naszym życiu. Cieszmy się tym i celebrujmy ten wyjątkowy moment. Wszystkim państwu życzę radosnego świętowania i kolejnych lat w pokoju, wzajemnej międzynarodowej zgodzie, miłości i szacunku. Wszystkiego najlepszego! – pointował.

W niedzielnej ceremonii, będącej elementem zorganizowanego w Viernheim w ostatni weekend kwietnia większego Spotkania Miast Partnerskich (Twinning Meeting), wzięli udział przedstawiciele pięciu miast partnerskich Viernheim. Obok reprezentantów Mławy i Franconville byli to delegaci z Haldensleben (Niemcy), Rovigo (Włochy) i Silly (Burkina Faso). Z każdego z miast przyjechała do Viernheim także grupa młodzieży – Mławę reprezentowało czworo radnych Młodzieżowej Rady Miasta. Nastolatkowie zaprezentowali podczas ceremonii przygotowany wspólnie dzień wcześniej program poświęcony współpracy międzynarodowej i ochronie środowiska oraz omówili działania podejmowane w tych obszarach w ich miastach. Bardzo wzruszającym momentem był dla polskiej delegacji występ Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiak e.V, który zaśpiewał podczas uroczystości „Mazurek Dąbrowskiego”.

Delegacje wszystkich krajów przywitał już w piątek 27 kwietnia w Domu Śpiewaków Chóru Męskiego w Viernheim Burmistrz Miasta Viernheim Matthias Baaß. Kolejnego dnia uczestnicy Spotkania Miast Partnerskich zwiedzili Federalną Wystawę Ogrodniczą BUGA 2023 na pograniczu Viernheim i Mannheim, dokąd pojechali, korzystając z systemu rowerów miejskich. Dzień zakończyli w viernheimskim muzeum, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą miastom partnerskim, na której oczywiście znalazła się Mława i wyeksponowany medal Zasłużony dla Miasta Mława przyznany Miastu Viernheim przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego. Z kolei w ogrodzie muzealnym nie zabrakło wzruszających występów artystycznych i spotkań z przyjaciółmi: za pomocą widowiskowego performance’u malarskiego artysta Marc Westermann opowiedział widzom historię wojny na Ukrainie, walki o wolność i przyjacielskiej pomocy w opresji, natomiast przejmujący koncert dali goszczący w Mławie w 2022 roku Igor Grohotsky oraz zespół Holger Bläß & Friends.

Więcej zdjęć ze Spotkania Miast Partnerskich w Viernheim oraz ceremonii podpisania umowy partnerskiej między Mławą a Franconville można znaleźć na profilu facebookowym Miasto Mława. Tam też jest dostępne pełne nagranie wideo ze wspomnianej ceremonii. Garść informacji o mieście Franconville można natomiast znaleźć TUTAJ.

Krzysztof Napierski / KSM

fot.: Krzysztof Napierski, Mariusz Dziubiński