Skutecznie pomagamy Ukrainie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Skutecznie pomagamy Ukrainie

Magdalena Grzywacz / 12 stycznia 2023

Generatory prądotwórcze i środki higieniczne w środę 11 stycznia 2023 r. przekazaliśmy do Iwano-Frankiwska, miasta w Ukrainie, które zwróciło się w ubiegłym roku do Mławy z prośbą o pomoc. Zakup niezbędnego sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu z Viernheim i  Moscufo – miast partnerskich Mławy.

Pierwsza partia pomocy – ciepłe kurtki, spodnie, rękawice, kominiarki, kuchenki, czajniki elektryczne oraz piły spalinowe i generatory – pojechała do Ukrainy już w listopadzie 2022 roku. Radni Miasta Mława wcześniej przeznaczyli na pomoc dla Iwano-Frankiwska 60 000 zł. Środki te pochodziły z wpłat od mieszkańców miast Viernheim (Niemcy) i Moscufo (Włochy).

11 stycznia burmistrz Sławomir Kowalewski przekazał do Iwano-Frankiwska 15 generatorów prądotwórczych. – Jesteśmy wdzięczni Miastu Mława za kolejną już pomoc Ukrainie. Generatory bardzo nam pomogą. Posłużą do  gotowania wody w czajnikach elektrycznych, ładowania radiostacji, telefonów komórkowych i pozostałych sprzętów elektrycznych, których używamy  – powiedział odbierający transport Mykhailo Mykhailiuk, żołnierz ukraiński.

Dodatkowo pomoc w postaci artykułów higienicznych i żywności z długim terminem przydatności przekazało stowarzyszenie Bądźmy razem działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie.

Z danych tej instytucji wynika, że do Mławy dotarło dotychczas ogółem 3700 uchodźców wojennych z Ukrainy. Są to głównie kobiety i dzieci. Od początku wojny mieszkańcy i samorząd Mławy niosą pomoc potrzebującym. Wielu uchodźców straciło domy i cały majątek. W Mławie znaleźli pracę i miejsce do życia.  Dziękujemy mieszkańcom za okazywaną im pomoc i współczucie.

Przy ul. Lelewela w środy czynne jest Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych, które uruchomiliśmy dzień po wybuchu wojny. Tam potrzebujący wciąż otrzymują niezbędne artkuły m.in.  żywność, odzież i środki czystości. Wielkim wsparciem dla Mławy wykazują się miasta partnerskie, szczególnie Viernheim, które od początku wojny przekazało do budżetu naszego miasta 421 528,84 złotych. Wsparcia uchodźcom udzielają także mieszkańcy Mławy i powiatu mławskiego, którzy przynoszą do Centrum środki czystości, żywność, a także dokonują wpłat na konto stowarzyszenia Bądźmy razem. Z tych środków opłacane są m.in. zakupy leków i innych niezbędnych artykułów.

Burmistrz Sławomir Kowalewski dziękuje wszystkim ofiarodawcom za zaangażowanie i okazywaną pomoc. Przypomnijmy – wojna trwa już 322 dni. Dokładnie 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

WM, MG/KSM