Skwer Victora Younga odsłonięty w kameralnym gronie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Skwer Victora Younga odsłonięty w kameralnym gronie

Krzysztof Napierski / 24 października 2020

Dzisiejsze symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru Victora Younga ze względu na obowiązujące w kraju obostrzenia odbyło się w niewielkim gronie osób związanych z tegoroczną odsłoną Victor Young Jazz Festivalu Mława. Amerykański kompozytor muzyki filmowej patronuje od niedawna skwerowi u zbiegu ulic Długiej i Płockiej w Mławie.

Obecnych przywitała i przekazała pozdrowienia od Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego, który nie mógł osobiście pojawić się na uroczystości otwarcia skweru, Magdalena Grzywacz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława. Swoimi refleksjami na temat tego ważnego dla miasta momentu oraz patrona skweru i jego związków z Mławą podzielili się pianista jazzowy Kuba Stankiewicz, którego usłyszymy dziś wieczorem podczas koncertu w duecie z Andrzejem Jagodzińskim, oraz prowadzący Victor Young Jazz Festival Mława ’20 dziennikarz radiowy Rafał Motriuk. W uroczystości wzięli udział także mławianie: muzyk i popularyzator kultury ludowej Janusz Prusinowski oraz DJ i producent muzyczny Rafał Sielawa, znany w Polsce i na świecie jako RX (obaj, wraz z Kubą Stankiewiczem, od niedawna „witają” przybywających do miasta i przejeżdżających przez nie kierowców z dużego banera promującego Victor Young Jazz Festival, ustawionego przy wjeździe do Mławy od strony Olsztyna). Wydarzeniu przyglądali się z zainteresowaniem ze swoich okien i balkonów mieszkańcy okolicznych bloków.

Przypomnijmy, że nazwę skwerowi nadali radni miejscy uchwałą z 18 sierpnia 2020 r. Amerykanin Victor Young był autorem muzyki do ponad trzystu filmów, w tym m.in. „Jeźdźca znikąd”, „Komu bije dzwon” i „Podróży Guliwera”. Dwudziestodwukrotnie był nominowany do Oscara, Nagrodę Akademii przyznano mu pośmiertnie w 1956 r. za „W 80 dni dookoła świata”. Muzyk urodził się w Chicago jako Abe Jabłoń, w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Przez wiele lat mieszkał w Polsce. Dzieciństwo spędzał u rodziny w Mławie – jego dziadkowie od strony ojca (Jabłoń) mieszkali przy ulicy Płockiej (w pobliżu obecnego Skweru Victora Younga), a od strony matki (Segal) – przy ul. Browarnej. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie. Swój debiut – już jako Wiktor Jung – miał w Filharmonii Warszawskiej.

Więcej zdjęć z oficjalnego otwarcia skweru w naszej GALERII.

Krzysztof Napierski

fot.: Kamil Przytulski