Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Skwer Victora Younga oficjalnie otworzymy podczas festiwalu

Krzysztof Napierski / 07 października 2020

Uchwałą z 18 sierpnia 2020 r. miejscy radni nadali skwerowi położonemu u zbiegu ulic Długiej i Płockiej w Mławie nazwę Skwer Victora Younga. Jego oficjalnego otwarcia dokonamy w sobotę 24 października o godzinie 12:00. Uroczystość jest organizowana w ramach drugiej edycji Victor Young Jazz Festivalu Mława.

Amerykanin Victor Young był autorem muzyki do ponad trzystu filmów, w tym m.in. „Jeźdźca znikąd”, „Komu bije dzwon” i „Podróży Guliwera”. Dwudziestodwukrotnie był nominowany do Oscara, Nagrodę Akademii przyznano mu pośmiertnie w 1956 r. za „W 80 dni dookoła świata”. Muzyk urodził się w Chicago jako Abe Jabłoń, w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Przez wiele lat mieszkał w Polsce. Dzieciństwo spędzał u rodziny w Mławie – jego dziadkowie od strony ojca (Jabłoń) mieszkali przy ulicy Płockiej (w pobliżu obecnego Skweru Victora Younga), a od strony matki (Segal) – przy ul. Browarnej. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie. Swój debiut – już jako Wiktor Jung – miał w Filharmonii Warszawskiej.

Od zeszłego roku w naszym mieście odbywa się poświęcony kompozytorowi międzynarodowy Victor Young Jazz Festival Mława. Podczas pierwszej edycji utwory Amerykanina z mławskimi korzeniami wykonali światowej sławy polscy jazzmani – Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz wraz z zespołami. Tegoroczna edycja festiwalu, który gromadzi w mieście wielbicieli tego gatunku muzyki z całej Polski i nie tylko, odbędzie się 23 i 24 października (piątek i sobota). Na scenie kina Miejskiego Domu Kultury wystąpią zespół Zagan Acoustic, duet Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia oraz duet Wojciech Karolak i Kuba Stankiewicz. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny w naszym ARTYKULE.

KN / UMM