Tekla Bądarzewska-Baranowska - kompozytorka (1834 - 1861) | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Tekla Bądarzewska-Baranowska - kompozytorka (1834 - 1861)

root@npc.pl / 17 marca 2011

Tekla Bądarzewska-Baranowska - urodzona w 1834 nie jak podawały oficjalne informacje w Warszawie, ale po poszukiwaniach członków Towarzystwa Przyjaciół Warszawy okazało się że w Mławie.
Zmarła 29 września 1861 w Warszawie. Polska pianistka, kompozytorka salonowych utworów na fortepian. Matka pięciorga dzieci, zmarła, po dziewięciu latach małżeństwa z J. Baranowskim. Jej grobowiec znajdujący się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przedstawia młodą kobietę z rulonem nut zatytułowanych po francusku La prière d'une vierge.

Bądarzewska ułożyła około 35 miniatur, a światową sławę zyskała utworem „Modlitwa dziewicy”. Nuty tej miniatury ukazały się w 1856 roku w Warszawie. Trzy lata później przedrukowane zostały przez paryski Revue et Gazette musicale, od tego momentu utwór cieszy się popularnością wśród pianistów-amatorów. Opracowywano "Modlitwę dziewicy” również na inne instrumenty, do wykorzystania przez zespoły. Utwór wykonywany i nagrywany jest do dzisiaj. Ukazał się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach, m.in. w Japonii, we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii.
W 2007 w Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej "Spełniona Modlitwa Dziewicy".
Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Badarzewska na cześć Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej.

źródło Wikipedia

Czytaj także: