Tekla rozbrzmiewała w szkole muzycznej i w parku | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Tekla rozbrzmiewała w szkole muzycznej i w parku

Urszula Adamczyk / 13 czerwca 2023

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie w dniach 9-11 czerwca 2023 r. zorganizowało Mały festiwal: Tekla Bądarzewska – pianistka z Mławy.

Festiwal rozpoczął się w piątek, 9 czerwca 2023 r. minikoncertem w wykonaniu Michała Oleszaka, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista zagrał „Douce Rêviere” i „Mazurka Brillante” Tekli Bądarzewskiej, a także kompozycje Chopina, Liszta i Scriabina. Sylwetkę Tekli przybliżyła dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska. Po muzycznych emocjach laureaci konkursu „Tekla z Bądarzewskich Baranowska” – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 - odebrali nagrody.

W niedzielę, 11 czerwca na Estradzie im. Tekli Bądarzewskiej w parku miejskim koncert dały światowej sławy muzyczki: Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalista, kompozytorka i pedagog, profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie, Joanna Maklakiewicz, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu i klasie kameralistyki fortepianowej, koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą oraz Katarzyna Gacek-Duda, flecistka, multiinstrumentalistka, doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie. Zagrały najpopularniejszy utwór Bądarzewskiej – „Modlitwę dziewicy”, a także „Marsz duński”, „Śpiew słowika” oraz inne. Maria Pomianowska między kolejnymi wykonaniami ciekawie opowiadała o swojej, trwającej już wiele lat, przygodzie z twórczością Tekli.

Festiwal dofinansowała Fundacja ORLEN oraz Bank Spółdzielczy w Płońsku Oddział w Mławie. Patronem honorowym był Burmistrz Miasto Mława, patronem medialnym Radio 7, partnerami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. A. Krzanowskiego w Mławie, Miejski Dom Kultury w Mławie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie.