Tym razem martwi powstali | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Tym razem martwi powstali

Krzysztof Napierski / 01 czerwca 2019

W 74. rocznicę uwolnienia więźniów z siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie, mieszkańcy i przybyli do miasta goście mogli obejrzeć kolejną emocjonującą rekonstrukcję tamtych dramatycznych wydarzeń.

Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy (organizator wydarzenia) oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych i indywidualni rekonstruktorzy pokazali mławianom wydarzenia, do jakich doszło w mieście w nocy z 2 na 3 czerwca 1945 r. Przed tutejszą siedzibą PUB przy ul. Reymonta (obecnie budynek banku) toczyło się normalne życie. Wnet wozem konnym zajechali przebrani za funkcjonariuszy UB żołnierze Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”, wioząc rzekomo schwytanych więźniów. Dostawszy się w ten sposób do placówki PUB, rozpoczęli akcję odbicia przetrzymywanych tam ludzi – byłych żołnierzy AK. Widzowie obejrzeli emocjonujące i głośne sceny strzelaniny oraz ucieczki aresztantów. Nie obyło się bez rannych i poległych. Na koniec inscenizacji martwi powstali – w rzeczywistości uczestnicy akcji na Reymonta nie doczekali wolności. O odbiciu więźniów zrobiło się jednak głośno, co z jednej strony wlało nową nadzieję i jeszcze większy zapał do walki w serca żołnierzy wyklętych, z drugiej zaś – było wyraźną przestrogą dla funkcjonariuszy UB i MO.

Rekonstruktorzy zebrali od widzów gromkie brawa. Po inscenizacji przed dawną siedzibą PUB złożono zapalone znicze. Dla dzieci natomiast wielką frajdą było zbieranie łusek po wystrzelonych nabojach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Wśród partnerów wydarzenia był Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

KN / UMM