Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uczcimy pamięć powieszonych akowców

Krzysztof Napierski / 01 grudnia 2022

W sobotę 17 grudnia 2022 r. upamiętnimy 80. rocznicę śmierci czworga bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej powieszonych w północnej części rynku. Uroczystość rozpocznie się przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na budynku przy ul. Chrobrego o godz. 10:00. Jej zwieńczeniem będzie sesja popularno-naukowa w Miejskim Domu Kultury.

W uroczystości przy ul. Chrobrego wezmą udział m.in. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, który wygłosi krótkie przemówienie, i Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. kan. Sławomir Krasiński. Proboszcz mławskiej fary odmówi modlitwę w intencji pomordowanych. Ok. godz. 10:30 w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie rozpocznie się prowadzona przez mgra Michała Nowakowskiego sesja popularno-naukowa pt. „Egzekucja żołnierzy AK w dniu 17 grudnia 1942 r. w Mławie”. Jej porządek będzie następujący:

  1. Mgr Michał Nowakowski: „Aresztowania Żołnierzy AK w 1942 roku na Mazowszu Północnym”;
  2. Dr Walerian Piotrowski: „Michalina Czechowska pseudonim <Nastka>”;
  3. Dr Waldemar Krzyżewski: „Eugeniusz Jastrzębski pseudonim <Sęp>”;
  4. Dr Leszek Arent: „Mławski Obwód Armii Krajowej”;
  5. Koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie.

Organizatorami obchodów rocznicowych są Burmistrz Miasta Mława i Światowy Związek Armii Krajowej w Mławie.

Przypomnijmy, że 17 grudnia 1942 r. w północnej części rynku miejskiego niemieccy okupanci dokonali egzekucji przez powieszenie czworga żołnierzy Armii Krajowej: Jadwigi Michaliny Czechowskiej, Jana Wasiłowskiego, Bronisława Żebrowskiego i Eugeniusza Jastrzębskiego. Egzekucja odbyła się w obecności spędzonych przez hitlerowców mieszkańców Mławy i okolic. Powieszeni zachowali się godnie i patriotycznie. Jan Wasiłowski i Michalina Czechowska przed wykonaniem egzekucji krzyknęli: „Niech żyje Polska!”.

KSM