Victor Young Jazz Festival Mława - podsumowanie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Victor Young Jazz Festival Mława - podsumowanie

Magdalena Grzywacz / 31 października 2020

Chopin, Bogurodzica i Young w różnych odsłonach

Jazzowe święto miasta – Victor Young Jazz Festival Mława - w tym roku okazało się prawdziwą mieszanką polskich motywów muzycznych i tych, z dorobku Victora Younga. W muzyczną podróż wzięli nas artyści z Zagan Acoustic oraz pianiści: Kuba Stankiewicz, Andrzej Jagodziński, Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia. Swoje „pięć groszy” dodali także uczestnicy konferencji poświęconej mazowieckim inspiracjom Victora Younga, którzy dopatrzyli się w dorobku kompozytora wielu motywów polskich i wschodnioeuropejskich. Rozmowa moderowana  przez Rafała Motriuka okazała się swoistym coming out’em muzycznym. Janusz Prusinowski przyznał, że Young przewartościował jego myślenie o jazzie. A Ewa Banaś przyznała, że audycje Janusza Prusinowskiego w radiowej „Dwójce” przekonały ją do motywów ludowych, także tych, których możemy doszukiwać się w twórczości Victora Younga.

Kuba Stankiewicz przypomniał, że Young był pod wpływem swojego nauczyciela z konserwatorium warszawskiego – Romana Statkowskiego, który instrumentacji uczył się od Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Andrzej Winiszewski wspomniał, że tak naprawdę większość dorosłych Polaków świetnie kojarzy twórczość Younga, chociażby ze znanego w latach 70. utworu lansowanego przez Chałturników „Kto tak pięknie gra” (kompozycja „Sweet Sue, just you”). Anna Ferens, filmowiec dokumentalista przyznała, że Victor Young to postać, która podobnie jak Bronisław Kaper, powinna doczekać się opowieści filmowej, a Rafał Sielawa oświadczył, że amerykański kompozytor jest dla niego odkryciem i może stanie się inspiracją.

Poza rozmowami o Youngu była oczywiście muzyka, piękna i wyjątkowa. Relacje dostępne są TUTAJ i TUTAJ.

Festiwal przybrał formą hybrydową – w sieci oglądało nas na żywo ponad 500 osób, a na Sali zajętych było – zgodnie z prawem – 25 procent miejsc.

Victor Young Jazz Festival Mława ’20 już za nami, ale można przeżyć go jeszcze raz. Zachęcamy do obejrzenia relacji, dostępnych TUTAJ (pierwszy dzień) i TUTAJ (drugi dzień).

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem i współorganizatorem Victor Young Jazz Festival Mława był także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Magdalena Grzywacz/KSM