Victor Young: Z Mławy do Hollywood | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Victor Young: Z Mławy do Hollywood

Krzysztof Napierski / 18 października 2019

Uczestnicy panelu dyskusyjnego pod takim właśnie tytułem rozmawiali o związkach Victora Younga z Mławą oraz inspiracjach, jakie mógł tutaj czerpać i wykorzystywać w swojej twórczości. Czwartkowa dyskusja specjalistów w zakresie muzyki i historii otworzyła pierwszy w naszym mieście międzynarodowy Victor Young Jazz Festival Mława.

– Ten festiwal wpisuje się w historię naszego miasta. To nie jest przypadek, że odbywa się właśnie w Mławie. Victor Young był w Mławie, przebywał u swoich dziadków. Przesiąknął atmosferą tego miasta. Być może państwo zauważyli w jego twórczości ślady północnego Mazowsza i naszej kochanej Mławy – mówił do zgromadzonej w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Mławie burmistrz Sławomir Kowalewski.

Dwudniowe święto jazzu rozpoczął w czwartek panel dyskusyjny, w którym wzięli udział artyści występujący w późniejszych koncertach – jazzmani Kuba Stankiewicz i Zbigniew Namysłowski, a także ceniony na świecie kompozytor muzyki filmowej rodem z Mławy Miro Kępiński, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora oraz historyk prof. Leszek Zygner. Moderatorem panelu był Adam Domagała. Panowie rozmawiali m.in. o związkach Victora Younga z Mławą i twórczych inspiracjach, jakie mógł w mieście czerpać (tu najwięcej do powiedzenia mieli Leszek Zygner i Kuba Stankiewicz), a także o przemyśle filmowym w czasach kompozytora. Zbigniew Namysłowski opowiedział m.in. o swojej przygodzie z jedną z najbardziej znanych kompozycji Younga – „Stella by Starlight” – a Miro Kępiński snuł refleksje na temat tego, jak wpływ przeżycia z dzieciństwa mogą mieć na twórczość kompozytora, nie tylko muzyki filmowej. Mariusz Brymora wspominał m.in. koncerty muzyki Victora Younga organizowane z Kubą Stankiewiczem w Los Angeles i Kalifornii oraz – szerzej – wpływach polskich na muzykę światową (tu wymieniał zwłaszcza nazwisko Ignacego Jana Paderewskiego). Na koniec dyskusji swoje pytania do uczestników panelu mogli zadawać słuchacze z publiczności.

Czwartkowe panel dyskusyjny oraz koncert Zbigniewa Namysłowskiego i Przyjaciół można obejrzeć na stronie https://livestream.com/accounts/9599868/events/8858829/videos/197909711.

Organizatorami Victor Young Jazz Festival Mława '19 są Miasto Mława oraz Fundacja For Art, natomiast współorganizatorami - Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miejski Dom Kultury w Mławie.

KN / UMM