W takich sytuacjach poznaje się przyjaciół. Viernheim z medalem Zasłużony dla Miasta Mława | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

W takich sytuacjach poznaje się przyjaciół. Viernheim z medalem Zasłużony dla Miasta Mława

Krzysztof Napierski / 23 listopada 2022

Matthias Baaß – burmistrz niemieckiego Viernheim, miasta partnerskiego Mławy – przyjechał do naszego grodu, by odebrać z rąk burmistrza Sławomira Kowalewskiego przyznany miastu Viernheim medal Zasłużony dla Miasta Mława. Wyróżnienie to jest wyrazem wdzięczności społeczeństwa naszego miasta za wielką przyjaźń i pomoc udzieloną uchodźcom wojennym z Ukrainy przebywającym w Mławie.

Zarządzeniami z 20 września 2022 r. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski przyznał medale Zasłużony dla Miasta Mława po raz pierwszy nie osobom, ale całym miastom: niemieckiemu Viernheim i włoskiemu Moscufo. Symbolicznie zostały one wręczone podczas wideokonferencji zorganizowanej tamtego dnia podczas sesji Rady Miasta Mława. Burmistrz Matthias Baaß postanowił, że medal dla Viernheim odbierze osobiście w Mławie. W naszym mieście gościł 22 i 23 listopada 2022 r., a medal odebrał z rąk Sławomira Kowalewskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Lecha Prejsa podczas połączonego posiedzenia komisji rady.

W swoim wystąpieniu burmistrz Sławomir Kowalewski przypomniał historię relacji z Viernheim i udzielanej przez nie kilkakrotnie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy przebywającym w Mławie oraz ukraińskim żołnierzom. – Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, reakcja Matthiasa, podobnie jak naszych przyjaciół z Włoch, była natychmiastowa […]. Zorganizowano szybko publiczną zbiórkę pieniędzy, po to, żeby pieniądze z tej zbiórki trafiły do budżetu Miasta Mława [a następnie zostały wydatkowane na pomoc humanitarną – przyp. KN]. To wspaniały gest – nie z budżetu tego zamożnego miasta, ale ze zbiórki publicznej […]. Serdecznie dziękuję za to wsparcie, także to psychiczne i emocjonalne. Ja czułem, że jesteś gotów pojawić się tutaj po to, żeby mnie i nam pomagać osobiście. Jest to coś pięknego. Właśnie w takich sytuacjach poznaje się przyjaciół – zwracał się do Matthiasa Baaßa burmistrz Mławy. Podkreślił także rangę przyznanego Viernheim odznaczenia: – Wszyscy doskonale wiemy, jaka jest wartość tego medalu, jaka jest wartość tego wyróżnienia. To wyjątkowe, honorowe wyróżnienie dla osób wyjątkowych – mówił.

O partnerstwie między oboma miastami, umożliwiającym im wspólne patrzenie w przyszłość i budowanie Europy, mówił także Matthias Baaß. Wspominał następnie moment wybuchu wojny w Ukrainie i emocje towarzyszące jej pierwszym dniom. – Nadszedł 24 lutego. W naszym mieście Viernheim myśleliśmy, co teraz zrobić. Każdego z nas to dotknęło. Ja osobiście nigdy nie przypuszczałem, że w swoim życiu przeżyję taki moment historyczny w Europie. W pierwszych dniach byliśmy zszokowani. Zastanawialiśmy się, co możemy uczynić w tej sytuacji. Ponieważ mieliśmy już kontakty z naszym miastem partnerskim, było dla nas jasne, co możemy zrobić: możemy pomóc naszym przyjaciołom w Mławie. Zaapelowałem do wszystkich mieszkańców miasta, abyśmy mogli zebrać pieniądze i je przekazać, aby wspomóc naszych przyjaciół. Był bardzo duży odzew w naszym społeczeństwie, bo wielu obywateli było wdzięcznych, że w jakikolwiek sposób mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w Mławie – zwracał się do uczestników spotkania burmistrz Viernheim. Jak dodał, ta sytuacja do dziś jednak nie minęła, czego dowodem był niedawny incydent związany z upadkiem rakiety na terytorium Polski, w związku z którym Matthias Baaß wyraził swoje współczucie wobec bliskich ofiar zdarzenia. – Mam w sobie wiarę, że jednak będziemy wolni i Ukraina podzieli naszą wolność, którą cieszą się zarówno Polska, jak i Niemcy – mówił burmistrz. W imieniu swoim i obywateli Viernheim serdecznie podziękował za to wyjątkowe wyróżnienie i zapewnił, że jeśli tylko będzie taka możliwość, Viernheim nadal będzie chciało wspierać Mławę i Ukrainę.

Przed obradami Matthias Baaß spotkał się w gabinecie burmistrza Mławy z przedstawicielami naczelnej kadry kierowniczej urzędu miasta, kolejnego dnia natomiast odwiedził Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Mława, gdzie miał okazję przyjrzeć się pomocy udzielanej zamieszkującym w Mławie obywatelom Ukrainy, a także Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych, gdzie uczestniczył w przekazaniu kolejnej transzy pomocy humanitarnej żołnierzom walczącym na froncie.

Krzysztof Napierski / KSM