Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.um.gov.pl)

Autor: root@npc.pl


Saverne (Francja)

Publikowane od
Publikowane do

Strona internetowa miasta Saverne www.saverne.fr

Kontakty z miastem Saverne nawiązano na początku 2005 roku. Na zaproszenie burmistrza, przy współudziale organizacyjnym mieszkańca Mławy aktualnie zamieszkałego we Francji, w okresie 21-24 kwietnia 2005 przebywała w Mławie delegacja z miasta Saverne z burmistrzem Thierry Carbiener. W składzie delegacji byli również przedsiębiorcy z Saverne i innych miast francuskich. Delegacja francuska wspólnie z innymi delegacjami z zaprzyjaźnionych z Mławą miast z Włoch oraz Litwy brała udział w uroczystościach, które były połączeniem obchodów Dnia Świętego Wojciecha – patrona Miasta Mławy, jubileuszu 15-lecia Samorządu w Polsce oraz pierwszej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W programie uroczystości znalazły się m.in: finał konkursu plastycznego oraz wiedzy p.n. „Mława – rok w Unii”, obchody Dnia Św. Wojciecha, „Debata Europejska” z udziałem polskich i europejskich samorządów (Włoch, Litwy, Francji), przedstawiciela Parlamentu Europejskiego – Jerzego Buzka, p.t. „Samorząd w Unii Europejskiej – perspektywy rozwoju społeczności lokalnej, regionalnej, narodowej, wspólnotowej” oraz podpisanie listów intencyjnych o współpracy pomiędzy miastem Saverne a Mławą.
W sierpniu 2005 burmistrzowie Mławy odwiedzili miasto Saverne w celu ustalenia dalszych kierunków współpracy pomiędzy miastami. Zaplanowano wtedy uczestnictwo delegacji z Mławy z jarmarku Bożonarodzeniowym „Sztuka i kultura alzacka i polska”.
W dniach 15-19 grudnia 2005 delegacja z Mławy wzięła udział w Jarmarku Bożenarodzeniowym w Saverne prezentując miasto Mławę oraz polskie tradycje bożonarodzeniowe. Do Saverne pojechali uczniowie z mławskich szkół (gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, szkoły muzycznej) wraz z opiekunami, radni Rady Miejskiej w Mławie oraz Burmistrz Miasta. Przygotowano wystawę polską w sali w zamku Rohanow (salę odwiedziło kilkaset osób), jasełka dla dzieci francuskich (uczestniczyło w nich ok. 200 dzieci), prezentacje artystyczne – kolędy, występy uczniów ze szkoły muzycznej. Delegacja wzięła udział w wigilii dla pracowników administracyjnych miasta Saverne oraz w wieczorze wigilijnym dla członków i sympatyków Klubu Sportowego. W drodze powrotnej do Polski delegacja odwiedziła Parlament Europejski w Strasburgu. Podsumowaniem pobytu było zawiązanie się w Saverne stowarzyszenia pn. „Mała Polska w Saverne” zrzeszającego osoby zamieszkałe w Saverne oraz okolicy, deklarujące chęć współpracy z Mławą.
7 osobowa delegacja z Saverne uczestniczyła w uroczystościach miejskich, które odbywały się w Mławie w dniach 1 - 4 września 2006r. Delegacji przewodniczył Thierry Carbiener - Burmistrz Saverne, pozostali członkowie delegacji reprezentowali stowarzyszenie „Mała Polska w Saverne”. Podczas pobytu w Polsce goście między innymi uczestniczyli w obchodach 67 rocznicy Bitwy pod Mławą i w Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Wyszogrodzie oraz obejrzeli przejazd przez Mławę wyścigu Tour de Pologne.
Na zaproszenie mera Saverne przedstawiciele Mławy wzięli udział we francuskim święcie „Spotkania w ogrodzie”. Impreza o charakterze cyklicznym odbyła się pod koniec maja 2007 roku i zgromadziła licznych wystawców, ogrodników i rzemieślników. Wyjazd do Saverne stał się też doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z lokalną szkołą College Les Sources.
Dyrektor tej placówki wraz z Burmistrzem Mławy porównał systemy edukacyjne w Polsce i we Francji. Zarówno dyrektor André Krieger jak i burmistrz byli bardzo zainteresowani nawiązaniem kontaktów między szkołami z Mławy i Saverne, które w przyszłości zaowocują wymianą młodzieży. Kolejną okazją do zacieśniania kontaktów polsko - francuskich stało się lipcowe Święto „Du grain au pain” (Od ziarna do chleba). Podczas francuskich dożynek młodzi mławiacy z zespołu działającego przy Spółdzielni Lokatorsko - Własnościowej Zawkrze zaprezentowali polskie tance i piosenki ludowe . Niezapomnianym przeżyciem był dla przedstawicieli Mławy udział w spektaklu „Światło i dźwięk”. Przedstawienie, zrealizowane z dużym rozmachem, dotyczyło ważnego w historii Francji wydarzenia - wojny chłopskiej z 1525 roku. Mieszkańcy Saverne oraz licznie zgromadzona publiczność z Polski i Rosji mogła podziwiać aktorów, statystów, swoich sąsiadów, a także przedstawicieli władz miasta w roli chłopów.


Adres źródłowy: https://mlawa.um.gov.pl/artykul/saverne-francja