Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.um.gov.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


O czystość mławskiej wody dbają… małże!

Publikowane od

W trosce o wysoką jakość świadczonych usług, w mławskim zakładzie wodociągów „WOD-KAN” do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody pitnej zostały zatrudnione… małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus).

Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej, dostarczanej w ilości ponad 5 tysięcy metrów sześc. na dobę ponad 29 tysiącom mieszkańców Mławy. Wykorzystywane w nim małże słodkowodne są wyjątkowo czułymi organizmami, które – gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa – w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując spółkę co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

W Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Padlewskiego, w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało „WOD-KAN” o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej. Tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej, niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie obsługująca system firma PROTE z Poznania dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące, są przewożone do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.

Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, co zostało potwierdzone wieloletnimi doświadczeniami firmy PROTE obsługującej ponad 50 takich systemów na terenie naszego kraju. Obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej dla 10 milionów ludzi!

Zapraszamy na dzień otwarty do stacji uzdatniania wody przy ul. Padlewskiego. Już 7 maja br. będziesz mógł sam zobaczyć, jak małże pracują na rzecz czystej wody w Mławie!

WOD-KAN, UMM


Adres źródłowy: https://mlawa.um.gov.pl/artykul/o-czystosc-mlawskiej-wody-dbaja-malze