Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.um.gov.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


Mławski Szlak Turystyczny

Publikowane od

Wytyczony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze szlak dedykowany przede wszystkim turystyce pieszej i rowerowej, przebiegający przez tereny Mławy, gmin Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna oraz Nadleśnictwa Dwukoły, utworzony w oparciu o przebieg już istniejącego szlaku walk wrześniowych 1939 roku, wyznaczonego przez PTTK w latach 80. XX wieku.

Najważniejszymi elementami szlaku są znajdujące się wzdłuż jego trasy oryginalne fortyfikacje – w tym schrony bojowe i transzeje – z okresu II wojny światowej. Turyści znajdą na nim także wiele innych atrakcji, w tym m.in. zabytki architektoniczne (np. kościół pw. Świętej Trójcy, ratusz, budynek muzeum i biblioteki publicznej w Mławie), miejsca pamięci (np. kopiec Powstańców Styczniowych w Mławie, cmentarz niemiecki w Mławce, pomnik piechura w Uniszkach Zawadzkich), obiekty rekreacyjne (np. zalew Ruda) i ostoje przyrody (np. rezerwat Dębowa Góra w Dwukołach, Zagroda Żubra w Mławie).

Nawierzchnie szlaku są zróżnicowane – począwszy od jezdni asfaltowych, poprzez drogi szutrowe, na polnych ścieżkach skończywszy – w związku z czym proponujemy zaopatrzyć się w dobre buty, wygodny strój i, w przypadku miłośników jednośladów, rower przeznaczony do jazdy górskiej. Wzdłuż szlaku są wyznaczone miejsca na odpoczynek – idealne na krótki popas i złapanie oddechu.

Zapraszamy na Mławski Szlak Turystyczny!

Informacje o poszczególnych atrakcjach turystycznych na szlaku: TUTAJ.


Adres źródłowy: https://mlawa.um.gov.pl/artykul/mlawski-szlak-turystyczny