Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.um.gov.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


Mławska „Trójka” w kontakcie z przyjaciółmi z Franconville

Publikowane od

W ramach wymiany międzynarodowej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Mławie nawiązali i podtrzymują przyjacielskie kontakty ze swoimi rówieśnikami z Franconville – miasta partnerskiego Mławy. Ostatnio dzieci korespondowały ze sobą na temat tradycji wielkanocnych. Mławianie w swojej szkole przygotowali interesującą wystawę poświęconą Francji.

Polskie tłumaczenie listu mławian do przyjaciół z Franconville przytaczamy poniżej:

Drodzy przyjaciele

Dziękujemy bardzo za paczkę. Kartki są piękne. Bardzo doceniamy Wasze wysiłki. Małe czekoladki były bardzo smaczne. Dzięki jeszcze raz.

Jesteśmy w szóstej klasie Szkoły Podstawowej nr 3 w Mławie. W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy naukę języka francuskiego. Bardzo lubimy ten język i mamy nadzieję, że kiedy się spotkamy, będziemy mogli rozmawiać z Państwem po francusku.

W odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące Wielkanocy, królik chowa czekoladowe jajka, które dzieci muszą odnaleźć. Najbardziej znane dania wielkanocne to jajka i sałatka jarzynowa, a desery, które lubimy jadać podczas Wielkanocy to sernik i babka.

W Polsce w wigilię Wielkanocy kosze zawierające jajka, chleb, sól, ciasta, mięso i często słodką jagnięcinę. Jedzenie z koszyka jadamy w wielkanocny poranek. Każdy powinien skosztować wszystkiego.

W Poniedziałek Wielkanocny, zgodnie z polską tradycją, polewamy się wodą. Nazywamy go „Śmigusem Dyngusem”.

Teraz przesyłamy Wam nasze zdjęcia i francuską wystawę w naszej szkole. Przygotowaliśmy ją, aby pokazać, że francuski był kiedyś drugim językiem nauczanym w naszej szkole i cieszył się dużą popularnością. Wydaliśmy nawet gazetę w języku francuskim. Organizowaliśmy dni kultury francuskiej. W tym roku kilku z nas zdecydowało się na ponowną naukę języka francuskiego po szkole. Daje nam to mnóstwo przyjemności. Przygotowaliśmy więc stoisko francuskie, aby zaprezentować informacje o Francji innym uczniom naszej szkoły. Zrobiliśmy zdjęcia i teraz je Państwu przesyłamy.

Dodatkowo załączamy również film z imprezy szkolnej, abyście mogli zobaczyć, jak przebiegają wydarzenia kulturalne przygotowane przez naszych młodszych i starszych kolegów.

Mamy nadzieję, że film i zdjęcia przypadną Państwu do gustu.

Dodatkowo oferujemy Państwu nasze smakołyki i do zobaczenia wkrótce.

Pocałunki!!!

Izabela, Aleksandra, Emilia, Maja, Klaudia, Julia, Julia, Anna, Gabriela, Gabriela, Amelia, Michał


Adres źródłowy: https://mlawa.um.gov.pl/artykul/mlawska-trojka-w-kontakcie-z-przyjaciolmi-z-franconville